Your search results

עם או בלי רישיון- מהפך בעולם תיווך הדירות

פורסם על ידי spring-valley ב 31/10/2019

האם הייתם לוקחים את הרכב שלכם לטיפול במוסך שאיננו מורשה?
האם הייתם הולכים למטפל אלטרנטיבי שאין לו תעודה?
האם תסמכו על גננת לילד שלא למדה במוסד לימודי מוכר בתחום החינוך?
אז תהיו מוכנים, ייתכן ובקרוב מאוד, גם עולם מתווכי הדירות יהיה פרוץ לשלל נוכלים שינצלו את העובדה שמשרד המשפטים הגיש המלצה לבטל את הצורך ברישוי תיווך כתנאי לעבודה בתחום.
לרוב האנשים, עסקת נדל”ן היא העסקה הגדולה והמשמעותית (מבחינה כספית) שהם עושים במהלך חייהם, לכן חשוב מאוד ששותפיהם לעסקה יהיו בעלי הסמכה מקצועית.
בואו נעשה סדר.. לפני 23 שנה חוקק “חוק המתווכים” אשר חייב לעבור מבחן לקבלת רישיון עיסוק בתיווך. עד שחוקק חוק זה שוק מתווכי הדירות היה פרוץ ואפילו מופקר. מטרת החוק הייתה לעשות סדר בתחום ולהפוך אותו למקצועי ואמין יותר.
אחד מיוזמי ומדחופי חקיקת החוק היה דייב בלומברג ז”ל, היזם והמקים של רשת אנגלו סכסון. בנו, איתן בלומברג, זכיין אנגלו סכסון הרצליה פיתוח, תוהה כיצד משרד המשפטים מעוניין לבטל חוק אשר העלה בכמה מדרגות את עולם תיווך הדירות מאז שנחק וחושש שאם יבוטל החוק המצב יחזור למה שהיה טרם נחקק.
איתן: ” חאפרים יש בכל מקום. הם אלופים בניצול של חוסר סדר, מקצועיות ופרצות בחוק. הם היו שם תמיד ועכשיו יחזרו ובגדול. אנגלו סכסון משקיעה שנים משאבים רבים לטובת הכשרת המתווכים מתוך אמונה שהלקוחות שלנו ראויים למתווכים מקצועיים ברמה הכי גבוהה שיש. המבחן הראשוני לקבלת הרישיון, מבחינתנו, הוא רק תחילת דרכו של המתווך. בהמשך אנו שולחים אותו למגוון הדרכות והשתלמויות ומוודאים שהוא נפגש עם לקוחות כאשר בידיו ארגז הכלים המיטבי לצורך סגירת העסקה הכי מוצלחת שיכולה להתקבל מבחינת הלקוח. במידה וחוק המתווכים יבוטל נפגוש שוב נוכלים שהידע שלהם בתחום מצומצם ולא מקצועי. הנפגעים הראשונים מכך יהיו כמובן הלקוחות, ובנוסף, כל ענף הנדל”ן, לדעתי, יושפע מכך לרעה. הן תדמיתית והן מקצועית.”
חשוב לציין שישנם אנשים בתחום שמעודדים את ביטול “חוק המתווכים” וטוענים שהמבחן איננו באמת מעיד על היותך מתווך טוב או לא, וכי ביטול החוק יכול להועיל מאוד לעולם הנדל”ן בכך שתהיה תחרות בריאה שתוביל לצמיחה. כלומר, חובת ההוכחה תהיה על המתווכים, ואלו יעשו הכל כדי להצטיין ולהוביל.
איתן: “לדעתי הצרכן צריך להיות לנגד עינינו. לצד התדמית הציבורית של הענף. אלו הם שני שיקולים מרכזיים שראוי שמשרד המשפטים ייקח בחשבון לפני ביטול החוק. מציע להם לחזור 20 שנה אחורה ולבחון היטב את הסיבות בגינן החוק נחקק מלכתחילה ושיחשבו היטב האם ביטולו לא יחזיר אותנו לאותה נקודה בה היינו טרום חקיקתו. אני יכול להעיד שצוות המתווכים שלנו במשרד הנו צוות מנוסה, מקצועי ואמין שנמצא בלמידה תמידית, פוגש את הלקוחות ועושה הכל לסגירת עסקאות מניבות ככל שניתן בהתאמה לנכסים.”
בשורה התחתונה, בואו נקווה שנוכל להמשיך לסמוך על מתווכי הדירות כולם. גם על אלו שיופיעו לנו בגוגל ושמעולם עוד לא שמענו עליהם.צ